Andrzej Horodeński: Różnice pomiędzy wersjami

Z XI-Zjazd
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(kat)
(usunięcie odwołań do nieistniejących kategorii po mechanicznym wklejeniu tekstu s plwiki)
Linia 78: Linia 78:
 
{{Przypisy|2}}
 
{{Przypisy|2}}
  
{{DEFAULTSORT:Horodeński, Andrzej}}
+
[[kategoria:Personalia]]
[[Kategoria:Polscy dziennikarze]]
+
[[Kategoria:Polscy felietoniści]]
+
[[Kategoria:Polscy informatycy]]
+
[[Kategoria:Ludzie związani z Białymstokiem]]
+
[[Kategoria:Absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej]]
+
[[Kategoria:Urodzeni w 1949]]
+
[[Kategoria:Laureaci nagrody Info Star]]
+
[[kategoria: personalia]]
+

Wersja z 22:24, 16 sty 2015

Andrzej W. Horodeński

Andrzej Wiesław Horodeński (ur. 6 czerwca 1949 w Białymstoku[1]) – naukowiec, informatyk, dziennikarz i felietonista.

Ukończył w 1973 roku Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej, specjalność: elektronika kwantowa.

Po studiach podjął pracę, jako fizyk w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku. Uczestniczył w badaniach dotyczących kontrolowanej syntezy termojądrowej, gęstej plazmy wysokotemperaturowej, dynamiki gazów, układów elektronicznych, modelowania matematycznego i numerycznego, zagadnień wysokiej próżni, komputerowej obróbki danych pomiarowych. Pisał również programy do wspomagania eksperymentu fizycznego. Jest autorem lub współautorem między innymi z Michałem Gryzińskim artykułów publikowanych przez periodyki naukowe Applied Physics Letters[2], Journal of Vacuum Science and Technology[3] i physica status solidi[4][5]. Był doktorantem profesora Janusza Groszkowskiego. Jest również współautorem patentu[6].

W marcu 1981 wstąpił do NSZZ „Solidarność”, w której aktywnie działał w stanie wojennym, między innymi, jako kolporter w Świerku pism podziemnych, m.in. Tygodnika Mazowsze, Woli, CDN, W okopach, Syrenki. Był również dziennikarzem i publicystą prasy podziemnej, używał m. inn. pseudonimu Jędrzej Kresowiak[7] .

Po zakończeniu pracy w Instytucie Problemów Jądrowych kontynuował działalność publicystyczną i dziennikarską. W latach 1991–1992 był redaktorem, następnie zastępcą redaktora naczelnego Computerworld, w latach 1992–1996 redaktorem naczelnym Entera. W latach 1996–1997 był redaktorem naczelnym miesięcznika MRK a w latach 1999-2000 wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika Teleinfo. W latach 2000–2001 analizował i komentował rynek informatyczny i telekomunikacyjny w Rzeczpospolitej.

Podsumowaniem działalności publicystycznej było zredagowanie w 2003 roku, wraz z Piotrem Fuglewiczem, zbioru felietonów Zapiski na balonie[8], w którym zebrano 128 felietonów, powstałych na przełomie wieków i drukowanych w czasopismach informatycznych oraz ogólnych. Ośmiu autorów felietonów było praktykującymi informatykami, jednym z nich był sam Horodeński, wstępem tom poprzedził Edwin Bendyk, a posłowiem Piotr Wojciechowski. Książka była jednym z materiałów 3. Kongresu Informatyki Polskiej, Horodeński był też współautorem zaprezentowanego 24 października 2003 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego raportu Polska informatyka w Unii Europejskiej[9], podsumowującego prace Kongresu.

W początkach XXI wieku zajął się działalnością piarową[10], pełniąc m.in. funkcje rzecznika prasowego kolejno Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz PTI.

Jest jednym z współautorów monografii Informatyka i psychologia w społeczeństwie informacyjnym[11]. W 2013 roku wydał książkę Śledztwo w sprawie Pana Boga[12] będącą popularnym przeglądem współczesnego stanu wiedzy nauk przyrodniczych.

Jest laureatem branżowej nagrody informatyków Info Star 1998 w kategorii popularyzacji informatyki oraz Nagrody 10-lecia PIIT.

Przypisy