Propozycje zmiany statutu 2015
Z XI-Zjazd
Wersja Dorożyński Janusz (dyskusja | edycje) z dnia 15:38, 15 lut 2015
Zasady ogólne prowadzenia strony
Tekst zasad |
---|
Dorożyński Janusz (dyskusja) 23:56, 16 sty 2015 (CET) |
Spis treści
Termin zakończenia zgłaszania zmian i dyskusji nad nimi
Propozycja i dyskusja zmian 2014
Propozycja z roku 2014 - strona archiwalna, nieedytowalna, z możliwością wykopiowania treści oraz kodu
Propozycje zmiany statutu
Usunięcie kolizji przepisów ws. Rady Naukowej
- Usunięcie ust. 5h par. 19 statutu
- uzasadnienie: przepis ustala, że ZG określa tryb powoływania i odwoływania członków Rady Naukowej PTI, co jest sprzeczne z przepisem (i wywodząną z niego praktyką) ust. 5g par. 13 statutu - czyli powoływania całego składu RN na zjeździe zwyczajnym
- propozycję zgłosił: Dorożyński Janusz (dyskusja) 23:56, 16 sty 2015 (CET)
- Dyskusja:
Przywrócenie kadencyjności wiceprezesów PTI
- Dodanie do ust. 2 par. 19 statutu zdania:
Funkcję wiceprezesa PTI można pełnić tylko w trakcie łącznie dwóch kadencji Zarządu Głównego licząc od pierwszego objęcia tej funkcji bez względu na datę wprowadzenia niniejszego przepisu. - uzasadnienie: propozycja już była zgłaszana, ponadto kadencyjność też już była, i wreszcie warto odświeżać skład władz, również (lub tym bardziej) na tym szczeblu
- propozycję zgłosił: Dorożyński Janusz (dyskusja) 23:44, 18 sty 2015 (CET)
- Dyskusja:
- Kilka słów wyjaśnienie w sprawach formalnych. Funkcja wiceprezesa w zasadzie nie jest kadencyjna, gdyż nie wybiera na nią zjazd, ale ZG na wniosek prezesa, i też na wniosek prezesa może wice odwołać. Dlatego jest przepis "pełnić w trakcie", bo teoretycznie może to być wielokrotne - w jednej kadencji ZG powołany - odwołany i znowu powołany. Co do słowa "łącznie", to chodzi oczywiście o hipotetyczny przypadek, gdy dana osoba pełniła tę funkcję w kadencji ZG nr x, potem miała przerwę w wiceprezesowaniu i znowu pełniła w kadencji x+2. Jeśli chodzi o końcówkę zdania, to jest ona, aby nie było możliwości interpretacji, że liczenie odbywa się od daty wprowadzenia przepisu. Dorożyński Janusz (dyskusja) 23:44, 18 sty 2015 (CET)
Uściślenie ws. kworum na zjazdach
- Dodanie do odpowiednich przepisów statutu uściślenia, że do kworum liczy się tylko delegatów z wyboru, czyli nadanie poniższych brzmień (dodany tekst jest wyróżniony podkreśleniem):
- § 13 ust. 6 - Uchwały Zjazdu Delegatów PTI są podejmowane zwykłą większością głosów, w pierwszym terminie przy obecności co najmniej połowy liczby delegatów z wyboru, a w drugim terminie – bez względu na liczbę obecnych, z zastrzeżeniem § 44 i § 45.
- § 44 - Uchwałę w sprawie zmiany Statutu PTI podejmuje Zjazd Delegatów PTI większością ⅔ głosów delegatów przy obecności co najmniej ½ ogólnej liczby osób z wyboru uprawnionych do głosowania.
- § 45 - Uchwałę o rozwiązaniu Towarzystwa podejmuje Zjazd Delegatów PTI lub Nadzwyczajny Zjazd Delegatów PTI większością ⅔ głosów przy obecności co najmniej ½ ogólnej liczby osób z wyboru uprawnionych do głosowania.
- uzasadnienie: co najmniej dwa - po pierwsze mamy takie tytuły przyznane pośmiertnie (Paweł Gizbert-Studnicki i Janusz Trawka), ponadto jednej osoby już z nami nie ma (Władysław M. Turski), a sami nasi członkowie honorowi niekoniecznie bywają obecni na zjazdach
- propozycję zgłosił: Dorożyński Janusz (dyskusja) 16:38, 15 lut 2015 (CET)
- Dyskusja: